Redan i slutet av 1920-talet reste gäster långväga till Orbaden för att bada i Ljusnans klara vatten och andas den friska luften. Än i dag samverkar naturen, den goda och näringsrika maten, utsikten från spaavdelningen samt erfarna terapeuter och Kerstin Florians välgörande behandlingar för att skapa en spaupplevelse som rymmer allt ett riktigt spa ska erbjuda.
Salus per aqua – hälsa och läkande genom vatten – upplevs här och nu, inte bara genom älven utan även i hotellets inomhuspool, mineralsaltsbad och den stilla utomhuspoolen.
Det råder en särskild magi på platsen, något som både gäster och personal vittnar om. Om det är utsikten eller något mer svårfångat lämnas osagt. Det som däremot är säkert är att stress och vardagsbekymmer släpper redan i hotellobbyn, med blicken riktad rakt in i Hälsinglands hjärta.
Vill du jämföra fler alternativ i regionen? Se hela vårt urval av spa i Norrland och Fjällen.